VINI Italia

CAVIT MONTEZOVO GAROFOLI CARPINETO Pighin MANTELLASSI Le Vigne Di Sammarco TINAZZI SERNI Zeni DANTE RIVETTI PODERE 414 Il Conventino Cantine Ruggiero BAGLIO ORO SARTORI

CAVIT

O vinařství CAVIT

Společnost Cavit je tvořena menšími společnostmi – družstvy, dnes shromažďuje 13 z 15 součastných v Trentinu. Primární funkcí je vybírat, vyrábět, skladovat a poté prodávat nejlepší vína z Trentina. Dnes je značka Cavit synonymem pro kvalitu, zachováváním tradic vedle oenologických a technických objevů a inovací. Reprezentuje snahu celého regionu uchovat a propagovat to nejlepší ze zdejšího vinařství.

Cavit produkuje 70% celé roční produkce vín v Trentinu (na přibližně 7.000 hektarech vinic). Je to druhý největší producent vín a šumivých vín v Itálii, 70% produkce exportuje (především USA, Kanada, Německo, severní Evropa, Anglie...). Vlastní osvědčení o kvalitě UNI EU ISO 9002.
Region Trentino – Alto Adige

Trentino-Alto Adige , známé také pod názvem Sudtirol , ohraničuje Lombardie na západě, Veneto na jihu a Švýcarsko a Rakousko na severu. Hlavní město Trentina ( italsky hovořícího) je Trento a hlavním městem Alto-Adige (převážně německy hovořícího) je Bolzano. Tento kraj rozděluje na dvě části řeka Adige, která je jednou z nejdelších řek v Itálii. Sever má téměř kontinentální podnebí, zatímco jih má mnohem teplejší a mírnější klima. Trentino-Alto Adige je jakousi přechodovou zemí mezi severně ležícím Rakouskem a jižní Itálií. Německé vlivy nalezneme často i v německém způsobu psaní místních jmen a názvů vín. Rovněž odrůdy révy vinné mají dva názvy.

Vína
Na vinohradech ležících vysoko na úpatí hor nebo dokonce v horách převládá bílé víno. Díky velkým rozdílům denních a nočních teplot v období sklizně získává toto víno silnou a aromatickou vůni. Rovněž červené víno, většinou z o něco jižněji položeného Trentina, má osobitý šarm.

Většina vinohradů leží na svazích údolí Adige, Cembra, Lagarina nebo Meren nad jezerem Garda. Jedinou vyjímkou je údolí Rotaliana, kde vinohrady leží přímo v údolí. Typickým obrázkem v Trentinu jsou obrovské pergoly, zde nazývané trellis, podle nichž rostou keře vinné révy. Vinaři se starají o to, aby odnože rostly vysoko do výšky, a tím na nich vyrostlo méně listí, a hrozny tak mohly optimálně využívat slunce.

V Trentinu se většina vín vyrábí pouze z jedné odrůdy. Z bílých vín je nejpopulárnější odrůda Chardonnay ( 50% bílých odrůd, 15% celkové produkce) , která se používá pro výrobu Chardonnay Trentino DOC a vynikajícího Spumante Trentino classico. Z červených vín to je Merlot,Cabernet Sauvignon a Teroldego rotaliano.

Fotografie

CAVITCAVITCAVITCAVIT